Godziny działania sklepuPon - Pt 10-19
Sobota 11-16
Thanki malowane
Thanka (thang - ka) - flaga modlitewna, obraz sakralny przedstawiający Buddhę, wielkich nauczycieli duchowych, bóstwa, sceny z życia Buddhy lub mandale. Malowane są na płótnie przez mnichów lub przyklasztornych artystów. Oryginalne thanki malowane są farbami wyrabianymi ręcznie z roślin, minerałów, 24 karatowego złota, srebra i innych surowców naturalnych. Zaskakuje precyzja wykonania i oryginalna kolorystyka thanek. Namalowanie jednej, średniej wielkości thanki zajmuje od jednego do trzech miesięcy. Obecnie można spotkać thanki malowane w stylu indyjskim, tybetańskim i chińskim, przy czym najbardziej znany i rozpowszechniony jest styl tybetański.
Thanki malowane są według ścisłych kanonów sztuki buddyjskiej. Używane są jako obrazy sakralne w klasztorach oraz domach, do medytacji, jako przenośne ołtarze lub po prostu jako oryginalny wystrój wnętrza. Niektóre z nich są bardzo skomplikowane i bogate, niektóre skromne i proste - różnorodność tematyki i ornamentów jest zadziwiająca. Nie wymagają one jakiegoś specjalnego miejsca do powieszenia - przynoszą one pomyślność niezależnie od miejsca w domu. Jednakże świetnie prezentują się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, medytacji, pośród roślin domowych.
Thanki należy jedynie odkurzać delikatnie suchą ściereczką. W żadnym wypadku nie należy ich moczyć! Jeżeli znajdą się na niej krople wody - thankę należy położyć w ciepłym pomieszczeniu i poczekać aż woda odparuje. Nie należy jej wycierać bo może to spowodować rozmazanie farby. Thanka może wisieć też w miejscu nasłonecznionym - nawet po latach nie zmieni kolorów. Pod wpływem słońca jedynie jedwabny brokat jakim jest obszyta może po latach zmienić nieznacznie kolory. Brokat można prasować żelazkiem nastawionym na temperaturę prasowania jedwabiu. W żadnym wypadku nie należy prasować malowidła.
Sprowadzane przez nas thanki mają bardzo wysoką jakość - zarówno jeśli chodzi o stosowane materiały, wykonanie jak i wierność tradycyjnemu stylowi. W przeciwieństwie do thanek malowanych "taśmowo" (przez wiele osób) na potrzeby rynku turystycznego, thanki te malowane są zawsze tylko przez jednego artystę.